Wydarzenia
 
Sejmik w Uniejowie

Wsobotę 16 kwietnia 2016 r.
w zamku w Uniejowie odbył się I. Sejmik Stowarzyszeń Regionalnych Województwa Łódzkiego zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Uniejowa (TPU) i Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli (TPZW), przy współudziale Burmistrza Miasta Uniejowa Józefa Kaczmarka. Radę Krajową Stowarzyszeń Regionalnych RP reprezentowała wiceprezes Bożena Konikowska.

W zamkowej Sali Rycerskiej zebrali się przedstawiciele ponad 33 stowarzyszeń regionalnych, z 70 zarejestrowanych w województwie łódzkim. Gości przywitali i słowo wstępne wygłosili m.in. główni organizatorzy wydarzenia, mgr Urszula Urbaniak - prezes TPU i Jarosław Stulczewski prezes TPZW.

W oparciu o analizę danych pozyskanych z ankiet nadesłanych przez zaproszone do współpracy stowarzyszenia Jarosław Stulczewski omówił i komentarzem opatrzył uzyskane wyniki. W poszczególnych powiatach, też miastach na prawach powiatu, działają od jednego do 2-3 stowarzyszeń, rzadko powyżej trzech. Wzmożona aktywność zakładania notowana jest po 1989 r., a zwłaszcza po 2001 r. Zaledwie 15% stowarzyszeń pochwalić się może własnymi stronami internetowymi.

Trzeba podkreślić, że na tym tle pozytywnie wypada Wieluń, w którym działają Towarzystwo Przyjaciół Wielunia (1977 r.) oraz nasze Wieluńskie Towarzystwo Naukowe (od 2000 r.).

Kolejnym prelegentem był dr Damian Kasprzyk - prezes łódzkiego oddz. Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i adiunkt Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ, który wygłosił wykład o wielce wymownym tytule "Radości i smutki regionalistów w zglobalizowanym świecie". Badacz podjął się niełatwego zadania zbilansowania różnorakich czynników kształtujących regionalistów i regionalizm w otaczającej nas rzeczywistości. W konkluzji jest miejsce na kontynuację działań i rozwój regionalizmu.

Towarzystwo Przyjaciół Uniejowa obchodzi w tym roku szlachetny Jubileusz 25-lecia. Prezes mgr Urszula Urbaniak dokonała przeglądu ważniejszych działań i ciekawych inicjatyw społecznych podejmowanych na rzecz utrwalania regionalnego dziedzictwa.

Podczas dyskusji, kończącej spotkanie, wyrażano chęć współpracy na rzecz utrwalania wiedzy o dziedzictwie kulturowym, z troską wypowiadano się o potrzebie zadbania o następstwo pokoleń. Podkreślano potrzebę współpracy z samorządami lokalnymi od których oczekiwane jest wsparcie lokalowe, a szczególnie finansowe. Zaledwie niewiele stowarzyszeń pochwalić się może własnymi siedzibami. Idea zorganizowania I. Sejmiku będzie kontynuowana, a kolejne spotkanie odbędzie się w Piotrkowie Trybunalskim.

Delegatem na zjazd I. Sejmiku z ramienia WTN była dr Lubomira Tyszler (wiceprezes).

Następnie regionaliści zaproszeni zostali na spacer z przewodnikiem po Uniejowie tropem historycznych miejsc i zabytków.

Władze regionu reprezentowane były przez Piotra Majera - wiceburmistrza Uniejowa, Tomasza Dominiaka - zastępcę Dyrektora Kancelarii Marszałka Województwa Łódzkiego, Rafała Jaksę - kierownika Biura Wojewody i Oddziału Dziedzictwa Kulturowego i Ochrony Pamięci Narodowej Urzędu Wojewódzkiego.


















  do góry