Wydarzenia
 
Wycieczki - Lwów 2006 r.

Od dłuższego czasu w Wieluńskim Towarzystwie Naukowym dojrzewała myśl zorganizowania wycieczki zagranicznej. W 2005 r. Zarząd Towarzystwa podjął decyzję o organizacji wycieczki do Lwowa oraz przy okazji do interesujących polskich miast jakimi są Zamość i Sandomierz. Sprawę tę przedstawiono oficjalnie podczas Spotkania Noworocznego. Zachęcano członków WTN do wzięcia udziału w tej ciekawie zapowiadającej się wycieczce. Termin wyznaczono na 30 VI-2 VII 2006 r.

Sprawami organizacyjnymi zajęli się członkowie Zarządu, którzy upoważnili Jana Książka do skontaktowania się z Biurem Podróży "Kolumb" i dalszego pilotowania przygotowań do wycieczki. Z kolei prezes WTN prof. Tadeusz Olejnik nawiązał kontakt z Towarzystwem Naukowym Sandomierskim.

Ostatecznie rankiem 30 czerwca, w piątek, autokarem z PKS Wieluń wyjechało 21 osób, w tym zaledwie 8 członków WTN. Trasa wycieczki wiodła przez Częstochowę-Kielce do Ujazdu, gdzie zwiedzano imponujące ruiny zamku Krzyżtopór. Ta ogromna i przebogata w przeszłości siedziba magnacka, wzniesiona w latach 1631-1644, uległa doszczętnemu zniszczeniu w czasie potopu szwedzkiego.

Docelowym punktem pierwszego dnia wycieczki był Zamość, do którego dotarliśmy we wczesnych godzinach popołudniowych. Zamość, miasto wzniesione w XVI w z fundacji hetmana Jana Zamoyskiego, a zaprojektowane jako miasto - twierdza, jest perłą polskiego renesansu. Zwiedzanie rozpoczęło się od zamojskiego Arsenału i dalej wraz z pracownikiem Muzeum - Panią przewodnik zwiedzaliśmy miasto, z jego pięknym ratuszem i rynkiem, katedrą oraz interesującą dzielnicą żydowską..

Bazą noclegową był hotel "Laureat" w Tomaszowie Lubelskim.
Nazajutrz, wczesnym rankiem wraz z kolejną Panią przewodnik rozpoczęliśmy długi, niezwykle ciekawy dzień. Wyjazd do Lwowa, oddalonego od granicy o ok. 80 km, okazał się utrudniony na ukraińskim przejściu granicznym. Wymuszony względami proceduralnymi ponad godzinny postój na granicy, wkalkulowany był jednak w trudy wyprawy na Ukrainę. Po drodze zatrzymaliśmy się w Żółkwi, w której z zewnątrz obejrzeliśmy zamek należący w przeszłości do znanego rodu Żółkiewskich. Jednakże to co zobaczyliśmy w Lwowie przerosło nasze oczekiwania. Polskość tego pięknego miasta wyczuwa się w wielu miejscach, a zwiedziliśmy m.in. Cmentarz Łyczakowski wraz z Cmentarzem Orląt Lwowskich, Operę, katedrę rzymsko-katolicką i ormiańską, rynek z ratuszem, Lwowskie Muzeum Historyczne ze zbiorami sztuki polskiej oraz Kopiec Unii Lubelskiej, z którego roztacza się niepowtarzalna panorama miasta.

Trzeci dzień wycieczki poświęcony był na zwiedzanie Sandomierza, urokliwego miasta, położonego na wysokim, lewym brzegu Wisły. Z pracownikiem naukowym Wyższej Szkoły Humanistyczno-Przyrodniczej w Sandomierzu obejrzeliśmy Bramę Opatowską, starówkę z ratuszem bazylikę katedralną oraz z zewnątrz Dom Długosza i Collegium Gostomianum.

Ważnym punktem tego dnia było spotkanie z przedstawicielami Zarządu Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego, które odbyło się gościnnie w obiekcie Wyższej Szkoły Humanistyczno-Przyrodniczej. Prezes TNS oraz pracownicy naukowi wspomnianej uczelni przybliżyli swoją działalność i przekazali liczne publikacje.
Z kolei dokonania naszego Towarzystwa przedstawił prezes WTN prof. T. Olejnik, który przekazał wieluńskie publikacje.
































  do góry